491 urodziny miasta Bałta

Tradycyjnie jak co roku delegacja samorządowców z Powiśla Dąbrowskiego uczestniczyła w obchodach Dnia Miasta Bałta na Ukrainie, w ramach prowadzonej współpracy międzynarodowej.

W tegorocznych obchodach 491 „urodzin" Bałty w obwodzie odeskim na Ukrainie na zaproszenie  Siergieja Mazura Burmistrza Bałty samorząd Powiatu Dąbrowskiego reprezentowali:

- Andrzej Gorzkowicz Burmistrz Szczucina oraz Agnieszka Beker Przewodnicząca Rady Miejskiej

- Kazimierz Olearczyk Wójt Gminy Bolesław

- Krzysztof Korzec Wójt Gminy Mędrzechów

- Krzysztof Kaczmarski Burmistrz Dąbrowy Tarnowskiej oraz Jacek Sarat Przewodniczący Rady Miejskiej

Podobnie jak w poprzednich latach, obchody Dnia Miasta rozpoczęło nabożeństwo w bałckiej Cerkwi, po którym wszyscy w uroczystym pochodzie udali się na apel patriotyczny pod pomniki żołnierzy poległych w czasie II wojny światowej i ostatnich wydarzeniach wojennych toczących się na Ukrainie. Pod pomnikiem samorządowcy z Powiśla Dąbrowskiego złożyli symboliczne wiązanki kwiatów, nie zabrakło również okolicznościowych przemówień.

Wzorem lat ubiegłych Siergiej Mazur burmistrz Bałty przyznał odznaczenia dla osób zasłużonych dla miasta w różnych dziedzinach życia społecznego. Po części oficjalnej odbyły się także występy lokalnych zespołów wokalno – tanecznych i degustacja regionalnych potraw przygotowana przez lokalne koła gospodyń wiejskich, które utworzyły najdłuższy na Ukrainie stół z przysmakami. Z kolei dzieci i młodzież szkolna przygotowały okolicznościowe akademie, a także pokazy tańca, które zakończyło uformowanie przez nich "żywego" serca. Wszystkim udzielał się pozytywny humor, uśmiech i radość z możliwości wyrażenia w tak nietypowy sposób sympatii do swojego miasta w dniu blisko 500-tej rocznicy jego założenia.