Duma Naszej Gminy Walczy o Fryderyka

Fryderyki to nagrody muzyczne przyznawane w Polsce od roku 1995. Nazwa nagrody nawiązuje do imienia polskiego kompozytora, Fryderyka Chopina. Fryderyki przyznawane są co roku przez Akademię Fonograficzną, do której należą producenci muzyczni, dziennikarze, autorzy, muzycy i kompozytorzy. Do udziału w Akademii zapraszani są wszyscy nominowani w konkursie wykonawcy. Jej członkowie to ponad 1300 osób. Podzieleni są na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Nagrody przyznawane są w tajnym, dwuetapowym głosowaniu.

Chór „Clave de Sol”  - Ilona Mach – kierownictwo artystyczne jest jednym z wykonawców płyty nominowanej do tej prestiżowej nagrody.

„Moniuszko inaczej śpiewany” to album nagrany przez chóry projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska oraz NFM Orkiestrę Leopoldinum pod dyrekcją Agnieszki Franków-Żelazny. Na płycie zrealizowanej we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową z okazji 200. rocznicy urodzin Stanisława Moniuszki znalazły się utwory kompozytora-jubilata opracowane przez Romana I. Drozda w sposób atrakcyjny i interesujący dla młodych wykonawców i odbiorców. Tym samym powstał zbiór pięknych utworów zaczerpniętych z moniuszkowskich oper, Sonetów krymskich, czy Śpiewników domowych. W nowej aranżacji przeznaczonych na głosy solowe, chóry jednorodne, fortepian, orkiestrę smyczkową oraz instrumenty perkusyjne z elementami body percussion.

Chór "Clave de Sol"  rozpoczął swoją muzyczną przygodę w lutym 2016 roku z inicjatywy Ilony Mach – dyrygenta chóru, przy Samorządowym Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie. Obecnie działa przy Szkole Podstawowej w Szczucinie. Od początku aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym naszego miasta. Często występuje podczas Dni Szczucina, Dni Powiśla Dąbrowskiego, uroczystościach szkolnych oraz patriotycznych na rynku w Szczucinie.

Najważniejsze osiągnięcia zespołu to zdobycie Grand Prix Ogólnopolskiego Festiwalu „Polonia Semper Fidelis” w Dębicy oraz Srebrnej i Złotej Struny Ogólnopolskiego Konkursu Chórów „O złotą strunę...” w Niepołomicach. Chór uzyskał także Złote Pasmo (trzykrotnie) oraz wyróżnienie specjalne w Wojewódzkim Konkursie Chórów Regionu Małopolskiego programu Śpiewająca Polska, Grand Prix w Wojewódzkim Konkursie Pieśni Patriotycznej, I miejsce w Wojewódzkim Konkursie Kolęd i Pastorałek, Grand Prix w Małopolskich Spotkaniach Kolędowych oraz I miejsce w Konkursie „Moniuszko – twórca romantyczny”. Trzykrotnie został wytypowany do koncertu finałowego projektu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska we Wrocławiu, jak też wystąpił na koncercie finałowym w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie. Zespół brał udział w Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym we Lwowie i w Bułgarii.