Dzień Flagi Państwowej

W Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej 2 maja w całym kraju odbywały się oficjalne uroczystości, podczas których - często w asyście wojska - dokonywano uroczystego podniesienia flagi. W Naszej Gminie obchody rozpoczęły się o godzinie 14:00 na rynku w Szczucinie uroczystym  podniesieniem flagi państwowej przez harcerzy ze Szkoły Podstawowej w Szczucinie. W zastępstwie Burmistrza Szczucina tegoroczne obchody Święta Flagi rozpoczął swoim przemówieniem Sekretarz Gminy Szczucin Kazimierz Tęczar.

Dzień flagi biało-czerwonej jest świętem symboli, z którymi się identyfikujemy. To jest nasza wartość i nasza duma, nigdy nie powinniśmy o tym zapominać – podkreślał w swoim wystąpieniu Kazimierz Tęczar.

W uroczystości wzięli  udział m.in. Radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Bolesław Łączyński, Wicestarosta Powiatu Dąbrowskiego Marek Kopia, Komendant Komisariatu Policji w Szczucinie podinsp. Bogumił Jedynak.

Uroczystym podniesieniem flagi na maszt zainaugurowaliśmy w Naszej Gminie obchody 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości.

Kolejnym punktem obchodów Święta Flagi był Rajd Rowerowy Biało-Czerwonej, który  został zorganizowany już po raz piąty. Przed startem każdy uczestnik otrzymał flagę którą zostały przyozdobione rowery. Głównymi celami, jakie przyświecały naszej imprezie były: popularyzacja turystyki rowerowej jako formy aktywnego wypoczynku, bliski kontakt cyklistów z naturalnym środowiskiem oraz zaznaczenie naszej postawy patriotyczno-obywatelskiej. Rajd cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem  wzięło w nim udział blisko 100 uczestników, którzy przejechali  trasę o długości 25 km. Gościem specjalnym rajdu była Monika Stefanowicz – biegaczka, trzykrotna uczestniczka Igrzysk Olimpijskich (Ateny 2004, Pekin 2008, Rio de Janeiro 2016) oraz trzykrotna mistrzyni i wielokrotna medalistka Polski w maratonie,  medalistka wojskowych mistrzostw świata.

Na mecie, która zlokalizowana była w Parku w Szczucinie uczestnicy rajdu podjęci zostali grillowaną kiełbaską.

Na zakończenie rajdu Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz wraz z Przewodniczącą Rady Miejskiej Agnieszką Beker wręczyli każdemu pamiątkowe dyplomy uczestnictwa w rajdzie.