Narodowe Czytanie 2020

Śmiało można powiedzieć, że uczestnictwo w akcji Narodowego Czytania stało się naszą tradycją. Jak co roku na szczucińskim rynku licznie zgromadzona publiczność mogła w niej uczestniczyć. Wspaniałą scenografię oraz całą oprawę przygotowało Samorządowe Centrum Kultury i Bibliotek w Szczucinie.

W tym roku bohaterką Narodowego czytania jest "Balladyna" Juliusza Słowackiego.

Wszystkich zgromadzonych przywitał za-ca Burmistrza Szczucina Tomasz Bełzowski, który odczytał specjalne przesłanie Prezydenta RP Andrzeja Dudy, które zachęca do udziału w akcji.

– Wierzę, że w tym szczególnym dla nas wszystkich czasie, kiedy razem pokonujemy epidemię, wspólna lektura klasyki polskiej literatury jeszcze silniej nas zjednoczy, przynosząc wiele czytelniczej satysfakcji i ponownie łącząc w przekonaniu o doniosłości dzieł naszych największych pisarzy – napisał Prezydent RP Andrzej Duda w swoim liście. 

Narodowe Czytanie to projekt organizowana od 2012 roku przez Prezydenta RP. Wspólne czytanie zainicjowano lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.

W 2018 Narodowe Czytanie miało wyjątkowy charakter – w związku z jubileuszem 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości Para Prezydencka zaprosiła do lektury Przedwiośnia Stefana Żeromskiego, a ponadto, przez cały rok, Antologii Niepodległości – specjalnie przygotowanego na tę okazję zbioru powstałych na przestrzeni wieków utworów, zaliczanych  do kanonu polskiej literatury patriotycznej. 

 Natomiast w 2019 roku lekturą Narodowego Czytania były Nowele polskie – zbiór 8 utworów autorstwa Elizy Orzeszkowej, Marii Konopnickiej, Bolesława Prusa, Brunona Schulza, Władysława Stanisława Reymonta, Stefana Żeromskiego, Henryka Sienkiewicza i Henryka Rzewuskiego.