Ostrzeżenie o upałach trzeciego stopnia!!!

Synoptycy zapowiadają, że w najbliższych dniach mogą paść rekordy wysokości temperatur. O tym, że upały w Polsce dadzą się nam we znaki ostrzega nawet IMGW, które w związku ze zmianą pogody wydało stosowne ostrzeżenia.

Ostrzeżenie meteorologiczne o upałach wydane przez Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW-PIB Oddział w Krakowie.

Upał (3 stopień zagrożenia):

  • Obszar: województwo małopolskie
  • Ważność: od godz. 12:00 dnia 30.07.2017 r. do godz. 20:00 dnia 05.08.2017 r.
  • Przebieg: Prognozuje się w tym okresie temperaturę maksymalną od 30°C do 33°C, tylko we wtorek, środę i czwartek od 34°C do 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 20°C do 22°C.
  • Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska: 90% (upał)
  • Uwagi: Możliwość przedłużenia okresu ważności ostrzeżenia

 

Co oznacza 3 stopień zagrożenia?

 W oficjalnej klasyfikacji ostrzeżeń meteorologicznych 3. stopień w przypadku wysokich temperatur to: Bardzo duże ryzyko udaru słonecznego; zagrożenie życia; uszkodzenia asfaltowych nawierzchni dróg; duże zagrożenie pożarowe. Podczas nadchodzącej fali upałów zaleca się stałe kontrolowanie prognozy pogody i unikanie wychodzenia z domu w godzinach południowych. Należy pamiętać, że upał jest szczególnie niebezpieczny dla osób starszych i dzieci. Trzeba również zadbać o zwierzęta, gdyż wysokie temperatury również u nich mogą prowadzić do przegrzania organizmu.