Lokalny fundusz pożyczkowy

Rusza nowa inicjatywa skierowana szczególnie do mikro i małych przedsiębiorców.O tym, że Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” stanie się impulsem do rozwoju miejscowych biznesów, rozmawiamy z Burmistrzem Miasta i Gminy Szczucin – Andrzejem Gorzkowiczem.


Szczucin jest jedną z trzech gmin w województwie małopolskim gdzie ruszają Lokalne Fundusze Pożyczkowe „Samorządowa Polska” dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców. Proszę powiedzieć co to za inicjatywa i skąd pomysł by się do niej przyłączyć?

Miasto i Gmina Szczucin to region o dużym potencjale i nie ma wątpliwości, że będzie w najbliższych latach rozwijał się zarówno pod względem gospodarczym, społecznym jak i  turystycznym.
Duża w tym rola lokalnych przedsiębiorców, którzy znakomicie przyczyniają się do wzrostu gospodarki oraz zmniejszenia bezrobocia. Dlatego właśnie dla nich postanowiliśmy stworzyć osobną ścieżkę wsparcia i postawić na rozwój tego sektora.

Jak ma ten proces  wyglądać w praktyce? Jaka w tym rola Miasta i Gminy Szczucin?

Lokalny Fundusz Pożyczkowy „Samorządowa Polska” jest blisko przedsiębiorców. Utworzyliśmy Punkt Informacyjny LFP w siedzibie Urzędu, w którym wystarczy zostawić swoją wizytówkę, a Prezes Lokalnego Funduszu Pożyczkowego oddzwoni i umówi spotkanie, podczas którego szczegółowo będzie można porozmawiać o pomyśle na własny biznes, czy na jego rozwój oraz o ofercie pożyczkowej.
Warto przy okazji dodać, że kiedy już przedsiębiorca zdecyduje się na pożyczkę, będzie mógł liczyć na kompleksową pomoc LFP m.in. w przygotowaniu wniosku pożyczkowego, zebraniu odpowiednich dokumentów oraz w napisaniu biznes planu.

Jaka jest zatem oferta dla przedsiębiorców?

Nawiązaliśmy współpracę z Małopolską Agencją Rozwoju Regionalnego, która ma bardzo dobrą ofertę pożyczkową i do dyspozycji m.in. środki unijne. Oferta przeznaczona jest zarówno dla mikro, małych i średnich przedsiębiorców już prowadzących biznes jak i dla tych którzy chcą go dopiero otworzyć. Środki mogą być przeznaczone na zakup, budowę lub modernizację budynków firmy, zakup wyposażenia, tworzenie dodatkowych miejsc pracy, wdrażanie nowych rozwiązań i technologii oraz cele gospodarcze przyczyniające się do rozwoju firmy.
W tej chwili można ubiegać się o finansowanie w wysokości od 10 tys. zł. do nawet 400 tys. zł. z okresem spłaty do 60 miesięcy. Przedsiębiorcy mogą liczyć na  oprocentowanie od 2,76% do maksymalnie 5,76% w skali roku.

Jakie warunki muszą spełnić przedsiębiorcy, aby uzyskać pożyczkę?

Oprócz dobrego pomysłu na biznes, warunkiem jest zarejestrowanie swojej działalności na terenie naszej gminy.


Jak Pan sądzi, ilu przedsiębiorców z regionu może skorzystać z oferty LFP?


Jestem przekonany, że atrakcyjna oferta pożyczkowa sprawi, że będzie duże zainteresowanie.
Miasto i Gmina Szczucin to region zamieszkały przez ok 10 tysięcy osób. Obecnie zarejestrowanych jest ok. 700 podmiotów gospodarczych. Uważam, że dzięki Lokalnemu Funduszowi Pożyczkowemu „Samorządowa Polska” Szczucin ta liczba znacząco wzrośnie.

Na koniec, proszę powiedzieć, gdzie zainteresowani ofertą LFP „Samorządowa Polska” mogą się zgłosić?

Wszystkich zainteresowanych zapraszam do Punktu Informacyjnego, który znajduje się na parterze  Urzędu Miasta i Gminy Szczucin przy ul. Witosa 7. Punkt czynny jest od poniedziałku do piątku
w godzinach pracy urzędu.