Uroczyste odsłonięcie tablicy pamiątkowej na Cmentarzu Wojennym nr 247. w Szczucinie

Cmentarz wojennym nr 247 w Szczucinie jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I Wojny Światowej, na którym pochowano 56 żołnierzy austro-węgierskich, 3 niemieckich, 39 rosyjskich i 2 żołnierzy serbskich w 53 grobach pojedynczych i 12 zbiorowych. Łącznie spoczywa w tym miejscu 100 żołnierzy 57 znanych z imienia i nazwiska oraz 43-ech nieznanych. Ponad to w środkowej część cmentarza pochowano w odrębnej kwaterze 57 żołnierzy radzieckich poległych w 1945 r.

W niedzielę 18 listopada po uroczystej Mszy Świętej odsłonięto tablicę pamiątkową wykonaną na wzór tablicy oryginalnej. Odsłonięcia dokonał Burmistrz Szczucina Andrzej Gorzkowicz, który w swojej przemowie zwrócił uwagę na to jak ważne jest to by o takie miejsca dbać i pamiętać o tych dzięki, którym możemy teraz cieszyć się wolnością. Podczas swojego wystąpienia Burmistrz wręczył pamiątkowe podziękowania dla Pani Marii Pietracha inicjatorki całego przedsięwzięcia oraz Panu Krzysztofowi Garduła, który udzielił wielu cennych wskazówek oraz materiałów niezbędnych przy wykonaniu tablicy, jak również za jego pośrednictwem możliwy był kontakt z Austriackim Czarnym Krzyżem fundatorem tablicy.

Autorem tekstu znajdującego się na odsłanianej tablicy jest Hans Hauptmann, jeden z oficerów oddziału budującego cmentarze.

W wolnym tłumaczeniu tekst można przetłumaczyć następująco:

Musicie powstrzymać łzy,żadne życie nie jest wieczne.

Cześć temu, który poległ w chwale za cesarza i ojczyznę!

Odsłonięcie tej tablicy, jak również przygotowanie tablic informujących o miejscach spoczynku na naszym cmentarzu tych, którzy oddali swoje życie za naszą wolność jest jedną z inicjatyw w związku z obchodzoną w tym roku 100. rocznicą odzyskania przez Polskę Niepodległości.