Wspólne kolędowanie

Najważniejsze jest, by gdzieś istniało to, czym się żyło: i zwyczaje i święta rodzinne. I dom pełen wspomnień” - Antoine de Saint–Exupery.

 

Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Kolędy są częścią naszej historii narodowej.

Częściej kolęd i pastorałek słuchamy z płyt CD, w telewizji przy okazji różnych koncertów bożonarodzeniowych, niż śpiewamy samodzielnie jak to było w zwyczaju. A szkoda ... Dlatego tak bardzo cieszy, że na wspólne kolędowanie, które odbyło się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Zabrniu dnia 07.01.2018 r. przyszło bardzo liczne grono mieszkańców. Było to spotkanie wielopokoleniowe. Zaszczycili nas swoją obecnością nie tylko starsi, dla których kolędowanie jest równocześnie miłym wracaniem pamięcią do rodzinnego domu, ale i dzieci, które miały okazję uczyć się od starszych pielęgnowania pięknych polskich tradycji. Hasłem przewodnim uroczystości było „Kolędować Małemu”. Program poetycko – muzyczny połączony ze wspólnym śpiewem kolęd przygotowali uczniowie pod kierunkiem p. T. Piekielniak, p. K. Majewskiej, i współpracy wychowawców. Nie obyło się bez występu chóru szkolnego, którego opiekunem jest p. B. Czaja. Imprezę uświetniła gra zespołu w składzie: p. Jarosława Dzięgla – klarnet, p. Andrzeja Jędo – akordeon, p. Marka Płaczka – akordeon i p. Andrzej Rusin – perkusja. Na zakończenie kolędowania wystąpiła grupa kolędnicza przygotowana przy współpracy sołtysa wsi Zabrnie p. Józefa Firsta i SCKiB

w Szczucinie p. Danuty Domareckiej. We wspólnym kolędowaniu uczestniczyli: Burmistrz Szczucina p. Andrzej Gorzkowicz wraz z małżonką, proboszcz parafii Zabrnie ks. Marek Łopatka, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Szczucinie p. Agnieszka Beker, radni:

p. Franciszek Furgał, p. Zbigniew Margosiak, p. Genowefa Czaja, p. Janusz Furgał, p. Karol Piekielniak, sołtysi: wsi Brzezówka p. Krzysztof Kopciński, wsi Zabrnia p. Józef First, wsi Suchy Grunt p. Bronisława Krzysztofik, nauczyciele emeryci: p. G. Gorzkowicz, p. K. Marcinek,

p. T. Bogacz, p. D. Bober, p. W. Łachut, p. D. Głód, dyrektor szkoły p. G. Dzięgiel i grono pedagogiczne. W organizację koncertu włączyli się rodzice, którzy pomogli w przygotowaniu dekoracji i upiekli smaczne świąteczne ciasta oraz serwowali kawę i herbatę. Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy pomagali w organizacji spotkania oraz mieszkańcom za wspaniałe, aktywne uczestnictwo. Było to spotkanie niezwykle wyjątkowe, pełne ciepłej, świątecznej atmosfery. Spotkało się z życzliwym przyjęciem zaproszonych gości, rodziców, mieszkańców i całej społeczności szkolnej. Już dziś zapraszamy wszystkich chętnych na przyszłoroczne kolędowanie.